Wakacje z dziećmi w górach. Mission Immposible?

Wizja wyjazdu wakacyjnego w góry z małym dzieckiem wiele osób przeraża. Tymczasem okazuje się, że taka ekspedycja jest nie tylko możliwa. Bardzo często okazuje się fantastycznym doświadczeniem, zarówno dla rodziców, jak i małych turystów. W górach można spotkać rodziców z maleńkimi, kilkumiesięcznymi dziećmi. Radzą sobie w rozmaity sposób. W dolinach i na w miarę równym terenie korzystają z wózków o dużych kołach, na wyższych partiach gór wspomagają się nosidełkiem. Dzieci starsze z mniejszym lub większym entuzjazmem wędrują na własnych nóżkach poznając prawdziwy smak górskich wycieczek.

Wiele rodzin nie wyobraża sobie innego sposobu na wspólne wakacje. Wspólne wędrówki po górach mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. To przeżycie, które trudno porównać do innych. Mamy przecież do dyspozycji wspaniałe, świeże, górskie powietrze oraz cudowne krajobrazy. Nasze dziecko może w naszym towarzystwie poznawać świat niczym nieskażonej przyrody. Istnieje jeszcze jedna, dodatkowa zaleta takiego spędzania czasu. Dzieci hartują się, wzmacniają swoją kondycję i mogą cieszyć się lepszym zdrowiem. Dziecko bardzo szybko przekonuje się jak fantastyczne są góry. Kwestią czasu jest, kiedy złapie tzw. bakcyla i nie będzie mogło się doczekać kolejnych wyjazdów.

O co powinniśmy zadbać planując takie wakacje czy nawet krótki weekendowy wypad? W zasadzie to, w jakie góry pojedziemy jest mniej istotne. Wszędzie znajdziemy trasy, które pokonamy nawet z kilkumiesięcznym dzieckiem w nosidełku. Bardzo ważne jest natomiast to, gdzie zamieszkamy. Należy przecież liczyć się z tym, że w czasie wakacji nie każdą wolną chwilę będziemy spędzali na górskich szlakach. Konieczne będą również momenty wytchnienia. Kilkulatek powinien mieć zapewnioną sporą i przede wszystkim bezpieczną przestrzeń do zabawy. Idealnie, jeżeli znajduje się ona pośród zieleni. Musimy przewidywać również chwilę załamania pogody, Górski klimat jest przecież bardzo kapryśny. W tej sytuacji obiekt, w którym zamieszkamy powinien mieć salę zabaw dla najmłodszych, ewentualnie gry, książeczki czy zabawki, które maluch może zabrać do pokoju.

Rodziny z niemowlakami powinny poszukać noclegu z dodatkowymi udogodnieniami takimi, jak łóżeczko, wanienka, wysokie krzesełko do karmienia. Wiele obiektów oferuje także nosidełka czy wózki. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe. Nie trzeba, bowiem zabierać z domu wszelkich potrzebnych rzeczy, a trzeba przyznać, że bagaż rodziny z dzieckiem potrafi urosnąć do naprawdę pokaźnych rozmiarów.

Miejsc turystycznych przyjaznych dzieciom obecnie nie brakuje. Można wybierać spośród wielu ofert. Niektóre z nich są wręcz stworzone dla rodzin z niemowlęciem, które szukają spokojnego i cichego otoczenia oraz w miarę komfortowych warunków. Inne przyciągną z pewnością rodziców kilkulatków. Oferują, bowiem zajęcia z animatorami, place zabaw, sale do zabawy oraz dużo zielonego terenu do biegania. Najważniejsza jest jednak serdeczna atmosfera oraz szczególna troska o zaspokojenie potrzeb rodziny z dziećmi. 

 

Kategorie: Wakacje w górach,