5 idealnych miejsc na wypad w góry

Nawet krótki wyjazd w góry może zapewnić nam wiele atrakcji oraz pozwolić na odpoczynek i doładowanie akumulatorów. W południowych rejonach Polski znajdziemy mnóstwo miasteczek i mniejszych miejscowości, które warto rozważyć planując weekendowy wyjazd. Przedstawiamy te najbardziej naszym zdaniem interesujące i malownicze miejsca w polskich górach.

Szczawnica

To miasteczko uzdrowiskowe położone miedzy łańcuchem Pienin, a Beskidem Sądeckim to przede wszystkim gwarancja cudownego mikroklimatu i idealna propozycja dla osób z problemami górnych dróg oddechowych. Słynną Pijalnię Wód Mineralnych musimy tu odwiedzić obowiązkowo. Do największych atrakcji należy tu z pewnością przełom Dunajca. Najciekawsza część to odcinek położony między Sromowcami Niżnymi, a Szczawnicą właśnie. Podczas spływu tratwami możemy podziwiać najpiękniejsze górskie krajobrazy i słuchać ciekawych opowieści flisaków.

Beskid Sądecki

Nie znajdziemy lepszego miejsca do aktywnego wypoczynku. Czekają tu na nas setki kilometrów pieszych szlaków. Zanocować możemy w całkiem dobrych warunkach w jednym z licznych schronisk na Hali Łabowskiej, w Wierchomli, Jaworzynie Krynickiej czy Przehybie. Jeżeli chcemy zapewnić sobie widoki zapierające dech w piersiach, wybierzmy się na Starosądecki Szlak Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Konia do jazdy w terenie wynajmiemy bez większych problemów w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych.

Połonina Wetlińska

Chcąc poznać Bieszczady, zacznijmy od Wetliny, miasteczka położonego w wysokiej części Bieszczad u stóp pięknej Połoniny Wetlińskiej, nad potokiem Wetlinka. Przechodzą tędy atrakcyjne i znakowane szlaki piesze, pozwalające osiągnąć najwyższe części Połoniny, a przede wszystkim masyw Rawek oraz pasmo graniczne. Dla wszystkich, którzy chcą po prostu pochodzić po górach to fantastyczny punkt wypadowy.

Wisła

Nie ma chyba miasta w polskich górach, które byłoby równie popularne i rozpoznawalne. Wszystko za sprawą naszego wspaniałego skoczka Adama Małysza, który właśnie stąd pochodzi. Jednak Wisła nie od dziś kojarzona jest ze sportem i rekreacją. Można stąd udać się na jeden z licznych pieszych szlaków, a zimą skorzystać z doskonałej infrastruktury dla narciarzy. Dodatkowe atrakcje zapewnią nam parki linowe, quady, paintball czy łucznictwo. Wisła to z pewnością idealna propozycja dla turystów aktywnych.

Kościelec

W naszym krótkim przeglądzie nie mogło zabraknąć Zakopanego, a tutaj jedna z najpiękniejszych gór w pobliżu, czyli Kościelec. Dzieli on Dolinę Gąsienicowym na dwie części. Wycieczka na jego szczyt to prawdziwy relaks. Trasa jest wyjątkowo malownicza, a po drodze możemy podziwiać kilkanaście tatrzańskich stawów. Na trasę możemy wejść od schroniska na Hali Gąsienicowej. Czeka nas 2-3 godzin przyjemnego spaceru pośród fantastycznych krajobrazów. 

 

Kategorie: Wakacje w górach,