Krótka charakterystyka butów trekkingowych

Czas spędzany aktywnie w górach to jedna z najlepszych form relaksu i wypoczynku. Do górskich wypraw należy się jednak w odpowiedni sposób przygotować. Do rzeczy absolutnie niezbędnych w ekwipunku turysty górskiego należą z pewnością właściwe buty. Muszą być wygodne i dobrze chronić naszą stopę, zarówno przed zimnem, jak uszkodzeniami mechanicznymi.

Najlepsze buty w góry 

Wszyscy dobrze wiemy, jakich butów w góry zakładać nie należy. Zwykłe adidasy, trampki czy sandały należy od razu odrzucić. Jak zatem dokonać wyboru butów górskich? Pierwszym krokiem jest jasne sprecyzowanie naszych potrzeb. Musimy wiedzieć, do czego buty będą nam potrzebne oraz jaki rodzaj aktywności chcemy w nich uprawiać. Do wspinaczek górskich najlepiej nadają się buty trekkingowe. Znajdą one zastosowanie zarówno na równych terenach, jak i stromych ścieżkach w górach. Jeżeli naszym celem jest wspinanie się, pokonywanie kolejnych górskich szlaków oraz kontakt z cudowną górską przyrodą, musimy posiadać przynajmniej jedną parę butów stworzonych z myślą o takiej właśnie aktywności.

Turyści górscy bardzo często zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują specjalnych butów na górskie wyprawy. Wielu z nich jednak nie wie, jakie dokładnie buty wybrać i jakimi właściwościami charakteryzuje się obuwie trekkingowe. Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę z tego, że każda aktywność w górach wymagać może innego rodzaju butów. Jeżeli kupimy buty dostosowane do naszych potrzeb, z pewnością będą nam one służyły dłużej oraz zagwarantują większy komfort.

Co powinniśmy wiedzieć o butach trekkingowych?

Zadaniem butów trekkingowych jest zapewnienie nam bezpieczeństwa, bez względu na sytuację oraz warunki panujące akurat w górach. Odpowiednia ochrona naszych stóp to, zatem kluczowa kwestia. Istnieje kilka rodzajów butów trekkingowych. Wybieramy je w zależności od typu wspinaczki górskiej, którą pragniemy uprawiać. Ich konstrukcja dopasowana jest również do naszego doświadczenia. Poszczególne sześć rodzajów butów trekkingowych oznaczone jest literami alfabetu: A,B,C i D. Mamy, więc do wyboru buty od typu A przeznaczone dla laików, którzy wcześniej z wyprawami górskimi nie mieli nigdy doświadczenia do typu D, czyli obuwie idealne dla miłośników sportów ekstremalnych.

Podeszwa butów przeznaczonych w teren górski musi być na tyle gruba, aby skutecznie amortyzować różne wstrząsy. Antypoślizgowa guma oraz gruby bieżnik zapewnia dobrą przyczepność. Ważna jest również nieprzemakalna i ocieplona cholewka, która chroni przed chłodem. Jeżeli planujemy zakup profesjonalnych butów w góry wybierajmy spośród firm Kappa, Merrell i Columbia. To liderzy na rynku obuwia specjalistycznego.