Co jest niezbędne w górach?

Odpowiedni ekwipunek to niezwykle ważny element każdej górskiej wyprawy. Warto być przygotowanym na różne sytuacje, nie należy jednak przesadzać z nadmiernym bagażem. Przedstawiamy rzeczy absolutnie niezbędne podczas wycieczki w góry, zarówno poważnej, długiej wędrówki, jak i krótkiego wypadu. Zanim przystąpimy do pakowania, należy oczywiście zaopatrzyć się w wygodny i dopasowany do naszej sylwetki oraz wzrostu plecak. Dobrym pomysłem może okazać się również zabranie w góry pokrowca na plecak. W razie deszczu jego zawartość pozostanie sucha.

Odpowiedni prowiant

Ilość żywności, którą zabieramy w góry oraz jej rodzaj powinien być uzależniony od osobistych preferencji uczestników wyprawy. Na pewno powinien być to prowiant zdrowy i pełnowartościowy. Bardzo istotne jest również to, aby jedzenie nie popsuło się zbyt szybko. W góry warto zabrać odpowiednią ilość wody. Żywność musi być właściwie zapakowana. Przed wilgocią z pewnością ochronią ją foliowe torebki. Dokładnie takie, jakich używamy np. do zapakowania śniadania do szkoły czy pracy. Zaplanujmy odpowiednią ilość pożywienia, w zależności od długości pobytu i liczby uczestników wycieczki. Na chłodniejsze dni przygotujmy także termos z ciepłą herbatą. Dobrym pomysłem może okazać się również zabranie kilku batoników energetycznych lub czekolady, która dostarczy nam sporej dawki energii.

Jakie ubranie?

Pakując ekwipunek warto pomyśleć o odpowiedniej odzieży. Ważna jest zarówno bielizna, która posiada właściwości termoaktywne, jak i odzież wierzchnia, która powinna składać się z dwóch zasadniczych warstw. Warstwa wewnętrzna ma za zadanie zapobiegać utracie ciepła i izolować przed zimnym powietrzem. Doskonale sprawdzi się tutaj polar. Rolą warstwy zewnętrznej jest natomiast ochrona przed wiatrem, deszczem i zimnem. Najlepszym wyborem są kurtki funkcyjne takie, jak Hard Shell, Soft Shell, kurtka z membraną oraz windstoper. Niezwykle ważna jest również ochrona głowy. To przez nią ucieka najwięcej ciepła, ale warto ją chronić również przed słońcem.

Grunt to dobre buty

Bez porządnych i wygodnych butów wybieranie się na górski szlak nie ma najmniejszego sensu. Co gorsza, może wiązać się z ogromnym ryzykiem. Buty w góry muszą przede wszystkim zapobiegać zawilgoceniu. But powinien sięgać ponad kostkę, aby zabezpieczać staw skokowy. Wybierając rozmiar obuwia warto przewidzieć, że musimy założyć do niego parę grubych skarpet, czasami nawet dwie pary. Takie buty muszą być oczywiście przede wszystkim komfortowe.

Podręczna apteczka

W skład podstawowej apteczki górskiego turysty powinny wchodzić przede wszystkim plastry, bandaże oraz woda utleniona. Musimy, bowiem liczyć się ze skaleczeniami i otarciami skóry. Warto mieć pod ręką również środki przeciwbólowe, które będą jednocześnie działać przeciwgorączkowo np. paracetamol. Nie należy przesadzać z ich wykorzystaniem. Z zatruciami pokarmowymi dobrze poradzi sobie zwykły węgiel leczniczy. Ostatni element apteczki, o którym należy pomyśleć to skuteczny środek na oparzenia skóry, również te słoneczne, jak panthenol. 

 

Kategorie: Poradnik turysty,