Jaką odzież wybrać letnie wypady w Tatry?

Wiele osób wybierając się na letnie górskie wyprawy, zastanawia się, z jakich elementów powinien składać się idealny strój turysty górskiego. Przedstawiamy, zatem niezbędne rzeczy, które należy mieć przy sobie lub na sobie rozpoczynając trekking w Tatrach.

Skarpetki i bielizna

Najlepiej sprawdzą się grubsze markowe skarpety. Doskonałym wyborem są skarpetki z wełny Merino, gdyż zapewniają izolację cieplną, a jednocześnie bardzo dobrze odprowadzają wilgoć. Przy idealnie dopasowanych butach, warto pomyśleć o nieco cieńszych skarpetach. Bielizna powinna być przede wszystkim termoaktywna oraz oddychająca. Musi dobrze wysychać oraz skutecznie odprowadzać pot. Najlepiej, aby dobrze opinała ciało, ale nie krępowała naszych ruchów. Panie powinny pomyśleć o specjalnym sportowym biustonoszu typu Shock Absorber. Jest dużo wygodniejszy, niż zwykły biustonosz i idealnie sprawdza się podczas uprawiania rozmaitych form aktywności fizycznej.

Spodnie w góry

Należy wybrać spodnie z oddychającego materiału. Nie bez znaczenia jest również wytrzymałość tkaniny. Spodnie w największym stopniu narażone są, bowiem na przetarcia i konfrontacje z ostrym tatrzańskim granitem. Dzięki profilowanym kolanom spodnie nie będą krępować ruchów. Przydatne mogą okazać się kieszenie umieszczone po bokach, najlepiej zapinane. Doskonałym rozwiązaniem są również odpinane nogawki. Jeżeli wybieramy się na dłuższą wyprawę, zabierzmy również dodatkową parę spodni przeciwdeszczowych.

Bluza / Softshell

Najlepsza będzie lekka, a jednocześnie ciepła. Dopasowana, ale niekrępująca ruchów w trakcie wspinania. Bluza powinna być wyposażona w solidny kaptur i posiadać nieco dłuższe rękawy. Jeżeli w górach panuje chłodniejsza i wietrzna pogoda, warto rozważyć zabranie na szlak bluzy typu Softshell lub windstopera. Bardzo istotne są detale takie, jak dobry zamek oraz ściągacz na dole i przy kapturze.

Kurtka w góry

Dobrym wyborem na górskie wyprawy jest kurtka z membraną typu GoreTex. Bardzo istotnym parametrem jest jej waga. Nie da się ukryć, że im lżejsza kurtka, tym lepiej. Obowiązkowy jest kaptur, który nie krępuje ruchów. Kurtka powinna posiadać kieszenie oraz laminowane zamki. Dobrze, jeśli jej tył jest przedłużony. Kurtka podciągając się do góry, nie będzie odsłania wówczas naszych pleców.

Czapki i rękawiczki

W górach dobrze sprawdzającym się rozwiązaniem jest posiadanie dwóch nakryć głowy: ciepłej czapki oraz niezwykle praktycznej chusty typu Buff. Chustę możemy wykorzystać podczas cieplejszych dni, natomiast w razie załamania pogody założyć czapkę. Niektórzy zamiast czapki wybierają kominiarkę z elastycznego Stretchu. Spośród rękawiczek mamy do wyboru rękawiczki lekkie, polarowe albo bardziej pancerne na trudniejsze trasy.