Okrywanie Karkonoszy z dzieckiem

Szukając miejsc na wakacyjny wyjazd z małym dzieckiem z pewnością warto zwrócić uwagę na atrakcje, jakie oferują nam Karkonosze. Na szlaki można tu wyruszyć już z czterolatkiem. Oczywiście istnieją również trasy trudniejsze, na które zabierzemy ośmiolatków. Podczas wakacji z nastolatkami można nawet spróbować prawdziwej, zapewniającej wiele wrażeń wspinaczki wysokogórskiej.

W Karkonoszach odnajdą swoje miejsca również rodzice z dzieckiem w nosidle. Pełno tu pięknych, ale łagodnych i niezbyt długich tras zapewniających atrakcyjne widoki. Mniej jest propozycji dla osób, które na szlaki chciałyby zabrać wózek. Chociaż takie również są dostępne. Świetnym rozwiązaniem może okazać się natomiast wypożyczenie nosidełka. Koszt jest niewielki, a taki sposób wędrowania jest wyjątkowo komfortowy.

Najbardziej „problematycznym” dzieckiem w górach może okazać się trzylatek. Jest jeszcze zbyt mały, by pokonać całą trasę, nawet tą najłatwiejszą, z drugiej zaś strony za ciężki, aby pokonywać górskie szlaki w nosidle na ramionach jednego z rodziców. Na szczęście Karkonosze gwarantują sporo atrakcji także dla dzieci w tym wieku. Można skorzystać tu z wyciągów krzesełkowych, w Karpaczu znajduje się natomiast Park Dinozaurów, Cyrkland oraz Aquapark dla miłośników zabaw w wodzie. Zawsze pozostaje nam również spacerowanie z trzylatkiem po szlakach, dostępnych dla wózków.

Karkonosze same w sobie są niezwykłe. To najwyższe pasmo Sudetów, bardzo często nazywane jest Śląskimi Alpami. Wystarczy pojechać tam zimą, by przekonać się, że nazwa ta jest całkowicie zasłużona. Widoki ośnieżonych szczytów zapierają wówczas dech w piersiach. Karkonosze zyskały również miano Gór Olbrzymich, miały je, bowiem w przeszłości zamieszkiwać olbrzymy. Wielu nazywa je górami Liczyrzepy. Tak nazywał się Duch Gór, znany również pod imieniem Karkonosz. Nie da się ukryć, że to miejsce owiane jest fascynującymi legendami i z pewnością skrywa wiele tajemnic.

Liczne legendy związane są malowniczymi skałkami o zaskakujących i pobudzających wyobraźnię kształtach, które są dla Karkonoszy bardzo charakterystyczne. Posiadają one nazwy, które z pewnością przykują uwagę najmłodszych: Słonecznik, Kotki, Ptasie Gniazda… to tylko niektóre z nich. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie wędrówki opowiedzieć dzieciom fantastyczne legendy, które są z nimi związane.

Dzieci będą z pewnością zachwycone wodospadami, które znajdują się na szlakach. Są one bardzo znane. Do najpopularniejszych należą największy w całych Sudetach Wodospad Kamieńczyka, Szklarki, Łomniczki oraz Wrzosówki. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest oczywiście Śnieżka, góra wznosząca się na wysokość 1602 m n.p.m. Po polskiej stronie gór znajdują się również między innymi Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Smogornia i Łabski Szczyt. Karkonosze to doskonała propozycja dla rodzin z małymi dziećmi, zarówno na wakacyjny wyjazd, jak i krótki weekendowy wypad.

 

Kategorie: Wakacje w górach,