Wybieramy buty na górskie szlaki

Nie ma chyba ważniejszego elementu wyposażenia turysty górskiego, niż odpowiednie buty. Od razu zaznaczmy, że nie ma czegoś takiego, jak idealne buty w góry. Każdy rodzaj aktywności, pora roku czy rodzaj szlaku wymaga innego rodzaju obuwia. Z pewnością nie uda nam się kupić uniwersalnych butów górskich. Profesjonalne buty w góry to również spora inwestycja, ale z pewnością nie warto na nich oszczędzać. Od dobrego obuwia zależy nasze bezpieczeństwo na górskich szlakach.

Buty na lato i łatwe trasy

Jeżeli w góry wybieramy się letnią porą i nie zamierzamy bardzo szarżować wybierając trasy, można pokusić się o zakup lekkich półbutów z miększą podeszwą. Buty, które na trudnym terenie z piargami i sporą ilością kamieni mogłyby okazać się kompletnie nieodpowiednie, na łatwiejszych trasach mogą sprawdzić się doskonale. Wbrew powszechnie panującej opinii, but przeznaczony w góry na lato wcale nie musi sięgać za kostkę. Polecane są natomiast wygodne i lekkie półbuty, dosyć sztywne i z podgumowanymi czubkami. Możemy je wykorzystać na podejścia, zejścia oraz lekkiego typu wspinanie np. granią.

Buty na zaawansowane trekkingi

Jeżeli mamy w planach trekking z prawdziwego zdarzenia buty za kostkę mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Ich ogromną zaletą jest fakt, że chronią kostkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są to mocne buty na sztywnej podeszwie, do których można bez większych trudności przyczepić raki. Mimo tego, że bardzo solidne, buty trekkingowe są dosyć lekkie, pozwalają więc na wędrowanie również w łatwiejszym terenie i przy cieplejszej pogodzie. Z pewnością są obuwiem w miarę uniwersalnym. Jeżeli dopniemy do nich raki, z powodzeniem wejdziemy na proste szczyty nawet zimową porą. Ze względu na warunki, jakie napotykają na szlaku np. deszcz, błoto, lód, żwir, śnieg czy mokrawa trawa, muszą być przede wszystkim bardzo solidne.

Zimowe buty w góry

Buty przeznaczone do zimowych wędrówek, poza dużą wygodą użytkowania, powinny chronić stopę przed wychłodzeniem. Przy uprawianiu turystyki wysokogórskiej wystarczą w zupełności buty skórzane lub stanowiące połączenie skóry, sztucznej tkaniny oraz Goretex-u. Dla naszej wygody powinny posiadać zapięcia pod raki półautomatyczne. Waga pary obuwia powinna mieścić się w przedziale 1,2 – 1,4 kg. Jeżeli nie chcemy od razu inwestować w buty pod raki automatyczne, możemy wykorzystać również wysokie buty za kostkę, do których będziemy mogli przypiąć raki paskowe. W przypadku prostych wycieczek takie rozwiązanie może okazać się wystarczające.

Dla wszystkich, którzy chcą uprawiać bardziej zaawansowane formy turystyki górskiej oraz wspinaczki producenci przygotowali szeroką paletę butów specjalistycznych. Jednak jest to już temat na oddzielny artykuł.