Kilka rad dla osób kupujących buty w góry

Dobre i wygodne buty to ten element ekwipunku górskiego, który ma ogromne znaczenie dla naszej wygody i bezpieczeństwa. Buty przeznaczone na wyprawy w góry muszą mieć jedną podstawową cechę. Jest nią idealne dopasowanie. Marka ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie. Może okazać się, że obuwie tańsze i teoretycznie „gorszej” marki leży na naszej stopie lepiej, niż buty droższe z górnej półki. W takim wypadku nie należy się zastanawiać i wybierać obuwie pod kątem jego dopasowania do stopy.

 

Na zakupy butów w góry wybierzmy się do profesjonalnego sklepu. Jeżeli chcemy dokonać zakupów w sklepie internetowym, najlepszym rozwiązaniem jest weryfikacja rozmiaru w sklepie stacjonarnym, a dopiero potem zakupy online. Zimowe buty górskie to już dosyć spora inwestycja, wymagająca zastanowienia. Nie można kupować ich w ciemno.

Pamiętajmy jednak o tym, że mamy do czynienia z zakupem na lata. Nie ma, więc sensu przesadna oszczędność. Na jakie wydatki musimy się przygotować? Buty na lato przeznaczone do trekkingu kupimy w cenie między 300, a 500 zł. Wysokość ceny rośnie z reguły wraz ze stopniem wyprofilowania. Dla przykładu za buty dwuwarstwowe do wielogodzinnych wspinaczek będziemy musieli zapłacić mniej więcej 2000 zł. Wśród marek wartych polecenia znajdują się Adidas, AKU, La Sportiva, Scarpa oraz The Nort Face.

Omijajmy buty, które można kupić w supermarketach. Na trudnych górskich terenach mogą okazać się po prostu butami jednorazowymi. Nie mamy nawet pewności czy przetrwają jedną wyprawę, a nie chcielibyśmy przecież w trakcie wędrówki zostać nagle bez butów.

Na zimowe górskie wyprawy wybierajmy raczej buty za kostki i na tyle sztywne, aby możliwe było przypięcie do nich raków koszykowych. Dobra podeszwa to w górskim bucie podstawa. Najpopularniejsze są wysokiej jakości podeszwy z Wibramu. Włoska firma, która je produkuje posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie. Produkty sygnowane ich marką można kupować w ciemno. Jeżeli chodzi o rodzaj materiału, z którego wykonane są buty, kwestia jest dosyć sporna. Latem z pewnością wystarczające okażą się buty skórzane. Na zimę warto wybrać buty z Goretexu.

Kupując buty wykorzystajmy moment przymierzania. Pochodźmy trochę po sklepie. Przymierzmy buty w różnych skarpetkach. Jeżeli czujemy najdrobniejszy dyskomfort, szukajmy dalej. Na zakupy tego typu warto wybrać się wieczorem, gdyż w ciągu dnia nasze stopy puchną i może okazać się, że but kupiony w ciągu dnia, pod jego koniec zacznie nas uwierać. Pod żadnym pozorem nie kupujmy butów zbyt małych, z nadzieją na ich rozbicie. Weźmy pod uwagę fakt, że na szlaku konieczne może okazać się założenie dodatkowej pary skarpetek.