Poradnik początkujących turystów górskich

Turystyka górska to bardzo popularna forma aktywności. Niestety jest również obarczona dosyć sporym ryzykiem. Góry to żywioł. Należy o tym pamiętać za każdym razem, gdy wyruszamy na górskie szlaki. Z górami nie trzeba walczyć i nie należy się im przeciwstawiać. Górom trzeba się po prostu podporządkować. Co trzeba wiedzieć, zanim podejmiemy się wyruszenia na szlaki?

Poznaj teren i warunki!

Pierwszym krokiem pozwalającym na zachowanie w górach względnego bezpieczeństwa jest dokładne poznanie specyfiki danego miejsca i konkretnych szlaków. Dobry plan jest podstawą każdej udanej wyprawy w góry. Zaplanować możemy naprawdę wiele szczegółów. Mamy do dyspozycji bardzo dokładne przewodniki górskie oraz mapy. Możemy z ich pomocą skrupulatnie określić przebieg szlaku turystycznego, który chcemy pokonać. Powinniśmy zdobyć informacje o schroniskach turystycznych dostępnych przy szlaku, przybliżonym czasie wędrówki nie tylko na całej trasie, ale również jej poszczególnych odcinkach oraz obiektach, które mogą nam służyć za schronienie w awaryjnej sytuacji np. leśniczówkach, schronach. Określmy również drogi powrotu, w razie konieczności skrócenia wycieczki. Nieocenionym źródłem informacji jest zawsze Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Z aktualnych komunikatów GOPR-u dowiemy się, jakie są warunki na szlaku. Pamiętajmy o tym, że informacji tych możemy zaczerpnąć również bezpośrednio w placówce GOPR. Przed wyruszeniem na szlak koniecznie zapiszmy numer alarmowy GOPR.

Poinformuj o wyjściu w góry!

Wielu turystów wychodzi na górskie szlaki nie pozostawiać nikomu żadnej wiadomości. To jeden z największych błędów, jakie możemy w górach popełnić. Mamy wiele możliwości. Możemy udzielić takiej informacji bliskim, którzy towarzyszą nam podczas wyjazdu, zostawić wiadomość w hotelowej recepcji lub u właściciela schroniska albo po prostu poinformować o planowanej wycieczce i przewidywanym czasie powrotu ratowników górskich. Musi istnieć osoba, która będzie wiedziała o naszym zamiarze i w razie naszej przedłużającej się nieobecności odpowiednio zareaguje. Nieprzewidziane sytuacje oraz wypadki na szlakach zdarzają się bardzo często. Może być konieczne uruchomienie akcji ratunkowej. Wiedza o naszym wyjściu w góry pozwoli ją szybciej i sprawniej zorganizować.

Zadbaj o prowiant i wodę!

Odpowiednie zapasy jedzenia i wody pozwolą nam przetrwać nawet trudne warunki. Dzięki nim nie stracimy zbyt wielu sił, nie doprowadzimy do wyziębienia organizmu oraz jego odwodnienia. Na górskim szlaku potrzebujemy dużo energii. Mogą jej dostarczyć zdrowe i pełnowartościowe kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z serem oraz porcją warzyw. Zawsze warto mieć przy sobie czekoladę lub kilka batoników energetycznych, które okażą się szczególnie przydatne podczas długiej i męczącej wędrówki. Z przekąsek sprawdzą się na pewno owoce zarówno te w normalnej postaci, jak i suszone. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby nie zabierać na wycieczkę produktów, które mogą szybko ulec zepsuciu. 

 

Kategorie: Poradnik turysty,