Najlepsze buty na górską wyprawę

Wędrowanie po górach może być wielką przygodą i prawdziwą pasją. Aby jednak sprawiało nam przyjemność powinniśmy zadbać o właściwy ekwipunek. Jego nieodłącznym elementem są wygodne, dopasowane do pory roku oraz warunków panujących w górach, solidne górskie buty. Zakup butów trekkingowych wiąże się z przemyśleniem kilku zasadniczych kwestii.

Planujesz wyprawy latem? A może pragniesz dobywać górskie szczyty w trakcie pięknej w górach, ale niezwykle wymagającej zimy? Na jakie trasy chcesz wyruszyć? Czy czesz zdobywać góry średnie? A może marzy Ci się eksploracja gór typu skalistego lub alpejskiego.

Buty mogą stanowić ogromne ułatwienie w czasie marszu, gdy trasa jest wyjątkowo trudna, a Ty masz na plecach ciężki plecak. Z pewnością również dobrze ochronią Cię przed różnego typu kontuzjami. Należy jednak pamiętać, aby sięgały ponad kostkę. Osłaniają wówczas niezwykle podatny na kontuzje staw skokowy. Kupując buty zawsze przymierzaj obydwa. Najlepiej na skarpety, których chcesz używać w trakcie wyprawy. Dobrym pomysłem jest zakup butów o pół, a nawet o rozmiar większych, niż te, które nosimy po mieście. Może okazać się, że konieczne będzie założenie drugiej pary skarpet np. podczas wyjątkowego chłodu. Musisz mieć na uwadze również fakt, że stopa w ciągu całego dnia, zwłaszcza wypełnionego wędrówką, ma tendencję do puchnięcia. Odrobinę zbyt duże obuwie nie jest w górach zbyt dużym problemem. Buty za ciasne mogą natomiast okazać się przeszkodą w podjęciu dalszej wędrówki.

Na letni wyjazd w Tatry najlepiej zaopatrzyć się w buty z wyższą cholewką oraz twardą podeszwą, która wytrzyma w konfrontacji z ostrymi tatrzańskimi granitami zapewni stopom odpowiednią amortyzację. Istotny jest również materiał, z którego wykonane są buty. Wybór jest spory, nubuk, skóra licowa, zamsz. Bardzo dobrym wyborem mogą okazać się buty skórzane. Skóra gwarantuje, bowiem skuteczną ochronę mechaniczną. Skórzanym butom nie straszne będą szkodliwe czynniki zewnętrze. Trudniej je będzie uszkodzić. Oczywiście im grubsza skóra, tym lepiej. Od tego zależy, bowiem wytrzymałość obuwia. Powszechnym trendem w produkcji butów górskich jest stosowanie materiałów syntetycznych. Są one o wiele lżejsze, niż te naturalne.

Istotnym elementem buta górskiego jest jego wyściółka, czyli materiał wewnętrzny. To on w znacznej mierze decyduje o komforcie noszenia. Wyściółka cholewki powinna charakteryzować się wysoką absorpcją potu i dobrą oddychalnością. Musi również dosyć szybko wysychać. Z materiałów naturalnych najlepsza na wyściółkę jest cielęca skóra, z tkanin syntetycznych GoreTex zawierający wodoodporną membranę.

Oczywiście oferta obuwia górskiego jest niezwykle szeroka. Nie zostawiajmy jednak zakupów na ostatnią chwilę. Bardzo łatwo wówczas o pochopny i nie do końca przemyślany wybór.